از طراحی تا دوخت

از طراحی تا دوخت

مقدمه
طراحی لباس هنری خیلی جذابه که نیاز به مهارت های تکمیلی داره تا از ایده تا اجرا درست انجام بشه. یکی از مهمترین مهارت ها، الگو سازی و دوخت در کنار هنر طراحی و خلاقیت است. این دو مهارت همیشه لازم و ملزوم هم دیگر بودند و نمی توان این دو هنر رو از هم جدا کرد. در این مقاله قصد داریم مراحل طراحی تا دوخت رو بررسی کنیم.

چطور طراحی لباس کنیم؟
مرحله اول طراحی انتخاب موضوع بر اساس هدف است. به طور مثال شما قصد دارید لباسی طراحی کنید که مناسب یک مهمانی شب باشد. اولین نکته این است که پارچه باید مناسب آن مهمانی و ترجیها تیره باشد.
لباس های شب عموما به صورت بلند و کاملا ماکسی طراحی می شوند و اگر شخص مورد نظر ایراد اندامی داشته باشد کمی کار سخت و چالش بر انگیز است. مثلا خانمی را در نظر بگیرید که شکم و پهلو دارد و حدود سن آن 40 است. برای ایشان باید لباس هایی با رنگ بندی تیره طراحی شود و حتما نقاط توجه لباس روی شکم و پهلو نباشد.
نقاط توجه مثل برش های سنگین یا استفاده از گل یا پاپیون در آن قسمت لباس است. اگر پارچه کمی آهار دار باشد حتما راحت تر می توان عیوب اندامی برجسته را پوشاند. ولی در هر صورت شناخت عیوب اندامی و هدف از طراحی لباس دو نکته اساسی و مهم است.

روش های خلاقیت در طراحی لباس

یکی از روش های خلاقیت در طراحی لباس روش الهام گیری مستقیم است. این روش منبع الهام مشخص می شود و معمولا یک موضوع و کانسپت بصری است.

روش های خلاقیت در طراحی لباس
یکی از روش های خلاقیت در طراحی لباس روش الهام گیری مستقیم است. این روش منبع الهام مشخص می شود و معمولا یک موضوع و کانسپت بصری است. به طور مثال یکی از مهمترین ایتم های الهام گیری می تواند طبیعت باشد. طبیعت و گل ها و گیاهان یکی از بهترین منابع الهام برای طراحان لباس است. حالا سوال مهمی که پیش می آید این است که چطور تشخیص بدیم بهترین منبع الهام برای طراحی چیست؟ برای رسیدن به این هدف میتونید از تکنیک مهندسی معکوس استفاده کنید و بهترین کالکشن ها رو بررسی کنید تا تشخیص بدید بهترین منبع الهام برای کار شما چیست.

ایده از مجله های طراحی لباس
مجله وگ یکی از بهترین مجلات مد و لباس است که شما می توانید از آن طریق خیلی راحت از تمامی ترند ها و مسیر طراحی خود را بر اساس مد روز انتخاب کنید. طراحی خوب و اصولی بر اساس نیاز مخاطب خیلی به کار شما جلوه می دهد.
ازین رو قبل از طراحی حتما راجب ترند ها اطلاعات لازم را کسب کنید تا طرح شما عالی شود. این کار هم فقط از طریق سرچ و بررسی قابل کشف است. اصولا لباس چون هنر کاربردی است و کاربرد آن خیلی حائز اهمیت است به همین رو باید به این مورد طراح دقت کند که طرحی خوب است که مخاطب از آن لذت کافی را ببرد و اگر ایراد اندامی دارد آن را بر طرف کند. در غیر این صورت طراح نتوانسته نظر مخاطب را جلب کند.

نظر سنجی از مخاطب
جلب نظر مخاطب از طریق نظر سنجی در طی مراحل طراحی امکان پذیر است. پس در ابتدای کار بهتر است چندین مدل لباس مثل لباس عروس، لباس شب مانتو، پالتو و یا کت به مخاطب نشان دهید تا سلیقه ایشان راحت برای شما مشخص شود. بعد از این که سلیقه مشخص شد، خیلی کاربرای شما راحت تر است.

الگو سازی لباس و اهمیت آن

اگر الگوی لباس و مدلسازی درست نباشد نمی توان آن را مطابق با ایده اولیه خواند به همین دلیل داشتن الگوی پایه صحیح خیلی مهم است.

الگو سازی لباس و اهمیت آن
الگوسازی یکی از مهمترین آیتم های اجرای خوب لباس است. الگوی خوب لباس می تواند منجر به ایده اصلی طراح شود. اگر الگوی لباس و مدلسازی درست نباشد اصلا لباس به چشم نمی آید و نمی توان آن را مطابق با ایده اولیه خواند. به همین دلیل داشتن الگوی پایه صحیح خیلی مهم است
.
تکنیک گرلاوین در الگوسازی
روش های زیادی برای الگو سازی است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از قدیمی ترین روش ها تکنیک گرلاوین است که یک تکنیک بسیار پر کاربرد بوده سابق ولی در حال حاضر منسوخ شده است. اما چون یکی از قدیمی ترین روش ها بوده به همین دلیل همچنان عده ای به آن عقیده دارند و ازین روش استفاده می کنند. این روش بنا به مد قدیم کمی گشاد است و آزادی لباس زیاد است.

متد متریک
یکی دیگر از بهترین روش ها، متد متریک است که مناسب لباس های رو است. ازین رو مناسب کت و پالتو و انواع مانتو است. در این متد اگر آزادی ها را کنترل کنید می توانید لباس های فیت و اندامی را الگو سازی و مدلسازی کنید.

متد مولر در طراحی لباس

یکی دیگر از محبوب ترین تکنیک های طراحی الگو متد مولر است. این متد یکی از بهترین تکنیک ها است و عموما بدون ایراد و پرو گیری است.

متد مولر در طراحی لباس
یکی دیگر از محبوب ترین تکنیک های طراحی الگو متد مولر است. این متد یکی از بهترین تکنیک ها است و عموما بدون ایراد و پرو گیری است. این متد بر اساس محاسبات دقیقی که دارد می تواند بدون ایراد و پرو گیری طراحی و انجام شود.

شناخت تکنیک های دوخت لباس
این که از چه تکنیکی برای دوخت لباستون استفاده کنید یکی از مهارت های شماست. در مرحله اول حتما باید جنسیت پارچه ها رو شناسایی کنید و بر اساس درک درست از هر طرح و پارچه تکنیک دوخت و ماشین آلات مربوط به اون رو انتخاب کرد. مثلا اگر پارچه مورد استفاده شما کشی است حتما باید از پنج نخ و نخ ترویرا استفاده کنید تا نخ و ماشین دوخت و پارچه همخوانی داشته باشند. در غیر این صورت پارچه کش میاد و نخ دوخت کش نمیاد در نتیجه لباس پاره میشه و درز لباس باز می شه.

کاری از مهدیه احمدی

از طراحی تا دوخت
از طراحی تا دوخت
شاخص های طراح لباس موفق
شاخص های طراح لباس موفق
پوشاک زنان دوره ی کلاسیسیسم و رمانتیسم در اروپا – قسمت اول
پوشاک زنان دوره ی کلاسیسیسم و رمانتیسم در اروپا – قسمت اول
previous arrow
next arrow
Shadow
فهرست